Реформа української школи, або як оформити кабінети у стилі НУШ (методичні вказівки)
Учбове місце
Не треба пояснювати як впливає на увагу та бажання вчитися зручне облаштування. Саме оточуючі речі створюють потрібний комфорт для поглинання інформації дитиною.
Учбовий процес тепер не потребує більше стандартного розташування учбових місць по рядах. Нехай дитина сама вибере собі місце на якому почуватиметься зручно. Компактність – головний фактор. Так початківець зможе сам налаштувати свій простір: перетягнути з місця на місце, сформувати приладдя, згрупувати парти для колективних завдань.
Для початківців ідеальним варіантом стануть стільці та парти у вигляді звірів із сотообразними формами. Вони ідеально складаються бік о бік. Так малюки зможуть працювати колективно.
А для старших класів підійдуть парти із комплектами наліпок. Так кожен зможе сам облаштувати своє місце приємним до характеру та вподобань.
Так, розуміюче, що це іі простір, дитина сама навчиться берегти свою власність та почувати себе вільною.
Щодо подушок для підлоги думки все розходяться. Так, дітям подобається сидіти на підлозі, але не все насправді зручно робити в такому положенні. Особливо взимку. Та й не кожна мати погодиться. Тому можна вибрати невеличку подушку котру можна стелити на стілець. Або спеціальний надувний м’яч «fitball». Такі часто використовують при заняттях спортом. Так непосидюча дитина зможе вгамувати жагу збігти з уроку, щоб порухатися.
Головна думка:
Все що оточує повинно налаштовувати на потрібний лад, надихати, та зацікавлювати своєю актуальністю.
Атмосфера дружності та співпраці
Особливості формування нового є залученність дітей і вчителя до спільної роботи. Більше не має наказів. Лише співпраця.
Наприклад чергування. Якщо раніше вчитель вивішував список обов’язків у класному куточку і діти мали це виконувати,то тепер вони відповідають в першу чергу перед собою.
наприклад у куточку чергувань відмічають що вони зробили, а що ні. Та залишати свої коментарі та зауваження.
Дружність класу це не лише взаємовідносини, але й підтримка іх. Розмістіть магнітну дошку, або звичайну із карманами.
Вона служитиме для розміщення спільних фото класу. Ті самі коли ви разом десь мандрували, як готовилися до свят та інші моменти.
Не соромтесь, та розмістіть і свої фото з особистого життя, що не стосується школи. А діти нехай візьмуть свої. Так ви зможете відчути єдність.
Іі можна повісити на стіну, двері, а то і зовсім підвісити до стелі і ставити фото з обох боків.
Також буде актуальним по новому оформити поздоровлення для іменинників. Відійти від старого зразка пафосної презентації. Вкладаєте фото в карман, або кріпите на магніт.
А діти пишуть маркерами, або кріплять на магніти свої поздоровлення.
Чудовою ідеєю стане «Дошка настрою». Незалежно від того початкова це школа, або старша почуття дітей і все що з ними відбувається повністю залежить від настрою.
Кожна дитина зможе впродовж дня міняти смайли поряд із своїм фото. Так вчитель зможе відстежити не тільки настрій підопічних, але й розуміти на кого і як можна вплинути.
Досягнення. Ніщо так не формує жагу до самовдосконалення як відзнака заслуг.
Помістіть на видному місці поличку де будуть розміщені якісь пам’ятні сувеніри, або нагороди. Так само і діти зможуть розташовувати там те, що вважають важливим. Тут можна буде показати і результати якихось робіт учнів.
Портрети
Цю тему взагалі можна виводити в самостійний розділ. Зазвичай тут думки вчителів кардинально розходяться.
З одного боку набридлі одні й ті ж вивішені обов’язкові портрети в рамках. Аж сумно на ту стіну дивитися бо нічого нового там не буде. А з другого візуалізація. Уява гарна річ, але якщо допомогти їй справжніми образами, аудіальна інформація зацікавить краще. Так скористайтеся цим правильно.
Майте портрети різних людей. Та не вішайте всі одразу. Тих про яких будете розповідати сьогодні. А в другий день тих чий ювілей буде на тій неділі.
Ще заходячі до школи малюки будуть бігти до стіни, щоб подивитися хто там сьогодні. А після резонного запитання: а хто це? Будуть із зацікавленням пізнавати.
Не менш актуальними стане серія біографічних стендів «Великі люди України». Так сталося, що діти наслідують дорослих впливових людей. Більше тяги до із учення буде якщо цими людьми будуть ті, хто творив історію та розвиток науки в Україні. Пишаючись своїми земляками вони будуть із захопленням слухати та читати про них.
Памятаєте про конкурс куточків та обов’язкове наповнення? Тепер цього не потрібно. Ні, це зовсім не позначає, що потрібно відмовитися від класного куточка. Просто тепер він буде набагато краще виповнювати своє призначення. Там буде саме та інформація котра подібна саме вашому класу для спрощення спілкування та дружності.
Так можна:
Розмістити безліч карманів та файли для напису теми.
Розробити разом із дітьми правила свого класу.
Звичайно дошка це найголовніший елемент класної кімнати. Зараз є багато різновидностей, але найбільшою популярністю користуються інтерактивні дошки. Це дуже зручно. В один момент ви пишете потрібну інформацію, а в інший показуєте карту чи інший наочний матеріал. Особливо це стосується завдань.
Єдина проблема полягає в тому, що концепція НУШ полягає у залученні кожного. А з такою дошкою може працювати лише вчитель, або викликаний ученик.
Дивитися як хтось робить те, що потрібно кожному не дуже вдала ідея.
Звичайно можна вийти з цього положення закупивши для кожного планшет. Та тут все залежить від бюджету.
Єконом-варіант: проектор + дидактичний матеріал для кожного.
Нова концепція така, що дітям не потрібно зазубрювати матеріал. Набагато дієвим провести декілька вправ, котрі спонукатимуть малюка застосовувати декілька раз нові знання. Наприклад: формули, правопис слів, одиниці вимірювання. Така інформація повинна бути на очах, але не постійно. Лише на ті тижні поки дитина вивчає їх. Потім буде інша.
Писати на звичайних листках, дуже не гарно. По-перше потрібен буде кожен раз новий ватман. По-друге у класної кімнати одразу зявляється неряшливий вигляд. Навіть творчій безлад повинен надихати, а не створювати враження смітника.
Тут актуальними стають маркерні дошки. Безперечним плюсом котрої буде
Мабуть немає жодної людина котра не пригадає, що в дитинстві малювала на стінах. Єконом-варіантом стане спеціальна плівка, що дозволить писати одразу на них. Служитиме вона приблизно рік-два. А коштуватиме зовсім небагато. Так можна буде хоч всі стіни обписати новими правилами, або формулами.
Звичайно окрім корисного потрібно ще й красиве. Непогано підійдуть наліпки. Коштують не багато, тай легко демонтуються. Міняй та обновляй дизайн хоч кожен рік.
Та ми повинні робити не просто красиве оформлення як раніше, а актуальне до подій. Наприклад у рік японської культури в Україні гарно виглядатимуть тематичні ілюстрації, або в рік фізики величезний портрет єнштейна.
Актуально буде Вивісити на стіну державні: Герб, флаг, гімн.
Баннер
Ніщо так не підходить для тематичного оформлення стіни як баннер. Він вивішується на всю стіну, або на якусь частину можна. Також може бути на період святкування, або на постійно. Дійсно універсальний варант. Навідмінно від роспису стін його замінити займе пів часа, а єфект навіть кращій. На нього можно облокотитися. Та розробити так, щоб доповнював інтер`єр.
Ось що виділяє баннер при оформлені стін:
- яскравість
- довговічність
- дешевизна
- мобільність
Шафи
Не забудьте про меблі. Саме зараз актуальна буде модульна система. Шафки без дверей та з легкими кольоровими блоками.
По перше так діти бачитимуть все, що є та зможуть проявляти зацікавленість.
По друге їх багатофункціональність дозволить використовувати у процесі навчання. Ці ж меблі можна розбирати та гратися на перервах, сидіти як на стільчиках, зробити стіл, переставляти міняючи обстановку класу.
До того ж такі трансформери можна докупати згодом, що дозволить «влізти» у бюджет.
Все більше і більше в офісах вводять кімнати розвантаження. Дитині теж потрібна подібне куточок та перерва на якій вона зможе не просто побігати по коридорах, а саме відпочити. У такому куточку добре буде розмістити:
Бібліотечний куточок. Спеціально іти до бібліотеки втомленому малюку не захочеться. Але інша річ коли гарна книжечка та диванчик поруч.
Творчій майданчик. Один з найкращіх відпочинків це переключення з одної діяльності на іншу. Творчість ідеальний варіант. А щоб було менше сміття та грязних рук замініть пластилін на кінетичний пісок, а краски на олівці та фломастери.
Також можно організувати спеціальні полички та куточок де дітки зможуть показувати свої роботи іншим. Ні не в рамках шкільної програми. А ті, що дитина зробила в період натхнення. Саме такий обмін і стимулюватиме малюків.
Дружнє середовище та відносини залежать не лише від наглядної підтримки, але й при виконанні колективних вправ. Так проводьте з дітьми
Для цього вам потрібен буде спеціальний килимок (подушки, пуфи, кресла груші), та наліпки на підлогу, і таблички.
Так в невимушеній атмосфері ви зможете проводити не нудні збори, а справжні бесіди. Це зближає та дає більший результат.
Килимок для того, щоб сидіти, а наліпки та таблички для означень.
Наприклад:
Ви можете поділити підлогу на сектори. Потім в них зможуть переходити діти при проведенні дебатів, або при виповненні групових завдань розділяючись на команди.
Або разом з дітьми розмежувати території: тут складаються одні предмети, а там інші. Це допоможе дітям самим налаштовувати порядок та систему його підтримки.
Це може бути тематична розмітка. Наприклад дорожній рух, або географічна місцевість.
Реформа іде, а де взяти фінансування
Проекти
Не бійтеся просити кошти із бюджету. Працюючи з вчителями не обходиться без спілкування «про наболівше». Але як різняться думки людей:
Ми й не зверталися ні до кого. Все самі. Всеодно ніхто не допоможе.
Ми придумали проект та подали запрос. Тож казначейство сплатить.
Держава зацікавлена у найкращіх випускниках, особливо зараз, коли на це направлено стільки зусиль. Тому піде на зустріч якщо побачить дійсно важливий та цікавий проект.
Меценати та проєкти
Не мало є й тих, хто готовий стати спонсором. Наприклад компанія з програмного обладнання, або проектний інститут буде дуже зацікавлена у фінансуванні та створенні проекту котрий буде стосуватися основ електроніки, розробці власних мікропроцесорів і мікрокомп’ютерів, робототехніки.
Головне це розроблений якісний та потенціальний проект, котрий у кожних дрібницях покаже вашу здатність вести його.
Довіряйте батькам
Так сталося, що інформаційний простір просто переповнений історіями як про поганих вчителів, так і про поганих батьків. Не будемо сперечатися про правдивість. Лише нагадаємо про здатність людей до впередженності.
Так сталося, що вчителі просто бояться казати батькам не лише про суму, але й про те, що щось взагалі треба купити.
Просто залучить батьків до процесу вибору. батьки хочуть кращого для дітей і не тільки втрачають скептицизм, але й самі стають ініціаторами оновлень коли починають глибше вникати і самі дивитися що, де і як. Статистично найкращі роботи з оформлення були створені як раз при роботі з батьківськими комітетами.
Доречі, в нас теж є програма яка може допомогти залучти до школи безкоштовне, а бо із знижкою обладнання:
І головне: буває, що так і не знайшлися кошти. Але це не привіт складати руки. Нові меблі можуть почекати. А простір навколо дітей може бути створений лише вами. Наочні посібники, декор на стінах, все це є невідємною частиною комфортного учбового процесу.