МЕНЮ
Вибране Порівняння
Метод актуалізації та цікаві факти про діячів освіти стародавнього світу
Поділіться статтею в соц. мережах:

Метод актуалізації та цікаві факти про діячів освіти стародавнього світу


Діти не помічають портретів видатних людей на стіні кабінету та зітхають коли ви намагаєтесь розповісти про них? Основна причина в тому, що учні просто не розуміють навіщо їм знати про життя якоїсь старої людини.

Це легко виправити. Не розповідайте просто факти, це нудно. Надайте актуальні для повсякденного життя висновки.

Надайте інформацію блоками. Спочатку суть, вже потім поясніть звідки взявся висновок.

Розберемо метод на прикладі діячів освіти стародавнього світу. Якщо схема спрацює з вашими учнями, можна буде розробити подібне для вчених інших часів.

Натхнення черпається всюди

Існує легенда. Цар Гієрон видав ювеліру золото для створення корони. Отримавши замовлення, запідозрив, що ювелір обманув. Цар покликав Архімеда, дав завдання визначити: було використане все золото, чи має домішки.

Архімед довго працював, не міг знайти вірогідного способу визначитися та вирішив відпочити в бані. Саме там увагу вченого привернув рівень води. Кожен відвідувач басейну по різному впливав на нього. «Еврика!» - вигукував Архімед та біг до царя. Порівнявши злитки, корону та об’єм води, шахрайство було доведено.

Навіть сумні події можуть служити поштовхом

Збірка Аристотеля про його пошуки природи людей на індивідуальному, сімейному та суспільному рівнях, відомих як Нікомахійська етика, була присвятою його синові. Нікомах загинув у битві в дуже молодому віці. Робота була привітом віддати дань пам’яті.

Розум та кмітливість перемагає силу

Архімед винайшов спосіб засліплення солдатів противника дзеркалами, встановленими на стіні оборони міста. Геніальному вченому тоді було 75 років. Він же створив знаменитий кіготь Архімеда – суперзброю. Пристрій зачіпляв ворожі кораблі та підіймав. Вони просто тонули чи ламалися.

Навіть сама талановита людина не зможе досягти великого визнання без навчання та наслідування авторитетних прикладів

Евклід вчився у грецького філософа Платона, який також навчав Аристотеля. Самого Платона навчав Сократ. Такі відомі імена говорять самі за себе.

Королями стають ті, хто не нехтує знаннями

Олександр Великий став студентом Арістотеля в 343 р. До н.е. і багато порад брав від свого вчителя. Арістотель навчав Птолемея та Кассандра, які з часом були коронованими королями.

Помилки допускає кожен

Хоча Арістотель протягом свого життя робив виняткові відкриття, він не завжди був прав. На його думку, серце - це центр інтелекту, а не мозок. Він також вірив, що стать майбутньої кози при зачатті залежить від напрямку вітрового потоку.

Сократ вважав: «ніхто не бажає зла». Можна стверджувати, що навіть злі люди вважають себе добрими чи принаймні жертвами, але ми стверджуємо, що існування інтернет-тролів доводить помилку.

Великі люди не цуралися чорної праці

Сократ спочатку слідував за своїм батьком у практиці каменярів. Одна теорія навіть говорить, що Сократ відповідав за статуї Харитів.

Багато великих людей дотримувалися принципів

Коли один студент Евкліда запитав його: «Як може бути корисна геометрія в житті?». Вчений наказав дати йому три золоті монети, а потім відігнав учня.

Арістотель мав бурхливе зауваження до пропозиції покинути Афіни, а не потрапив під суд і переслідування після слів: "Я не дозволю афінянам двічі грішити проти філософії". Він мав на увазі долю філософа Сократа, якого влада змусила вбити себе, коли його визнали винним у зіпсуванні афінської молоді своїми філософіями. Це була його власна спроба показати місту Афіни метафоричний середній палець.

Важлива не популярність, а вплив. Перше мінливе, друге залишається на завжди

Грецький театр був дуже популярний. Зараз імена великих акторів того часу знають лише викладачі мистецтва. Ваш кабінет школи також не має їх портретів.

Наприклад, зовсім інша ситуація, з Евклідом. Вчений займався науковою діяльністю приблизно 2300 років назад. Але це не заважає його роботі «Елементи» залишатись настільки важливою, що й нині актуальна. Після нього ще декілька вчених випускали подібні роботи, та не змогли перевершити книгу Евкліда. А традиційну геометрію, яка досі вивчається в школах та університетах, називають "евклідовою".

Ім’я та філософії Сократа поширилися далеко за межами Греції в епоху еллінізму. Часто стверджував, що чесність коштує набагато більше, ніж будь-яке матеріальне багатство. Він виступав за дружні відносини, щоб суспільство об'єднувалося як спільнота. Як трагічно іронічно, що його власна громада перетворилася на ката.

Арістотель мав велику популярність та авторитет. Все змінилося. Смерть Олександра викликала анти-македонські настрої, що розгорнулися серед афінського населення. Через своє македонське минуле та зв’язки вчений раптово став ворогом в очах багатьох людей навколо нього. Усі ці довгі роки праці для них нічого не означали. Та справедливість є. Саме через його вклад ми знайомі з ним.

Наука дає певний дар передбачення

Вірите чи ні, Арістотель був першою людиною, яка написала про Антарктиду. У своїй книзі "Метеорологія" він задумав форму рельєфу, яку можна було б знайти у південному високоширотному регіоні планети. Це виявилося правдою! На честь цього Аристотельські гори в Антарктиді названі його іменем.

Не треба створювати колесо. Щоб створити нове, потрібно дізнатися, що вже існує

Леонардо да Вінчі, який винайшов парову гармату, сказав, що спирався на роботу Архімеда, який працював над першими розробками.

За часів Аристотеля геологія ще не була наукою. Філософ, відомий як Теофраст спробував своє власне вивчення мінералів і гірських порід, класифікуючи їх. Він спирався на роботу Аристотеля.

Ніхто не може дати 100% захисту. Потрібно розраховувати на себе

Вчений Архімед загинув, під час нападу на місто. Точні обставини його смерті невідомі, але є інформація, що вбивцею став один з римських легіонерів, незважаючи на прямий наказ римського полководця, консула Марцелла, ні в якому разі не вбивати його.


Бажаємо успіхів та натхнення!


назад в блог