МЕНЮ
Вибране Порівняння
Як оформити навчальні осередки та розташувати 7 зон в класі НУШ коли мало місця
Поділіться статтею в соц. мережах:

Як оформити навчальні осередки та розташувати 7 зон в класі НУШ коли мало місця

Скоро новий навчальний рік. Все частіше можна почути питання: як оформити клас початкової школи згідно рекомендацій коли мало місця?

Проблема в тому, що вчителі сприйняли інформацію дуже буквально. Зонування створене не для того, щоб поділити клас на сім частин. Головна ідея в створенні зручної структури простору. Коли кожна дитина з перших днів в класі орієнтується що де знаходиться, самостійно вирішує де розміститися під час певного заняття та не заважати, усвідомлено підтримує порядок.

7 зон або навчальні осередки НУШ – лише базова структура. На її основі вихователь сам поєднує осередки, корегує згідно з обставинами. Деякі взагалі знаходяться на одному місці. Наприклад, куточок творчості та матеріали. На інші потрібно не більше метра. Стенди для школи також легко збираються в один компактний куточок.

Трішки порад для оформлення початкових класів:

Ігрова

Взагалі осередки нуш придумані з урахуванням наявності сучасних фігурних парт для однієї дитини. Вони легкі, підлаштовуються під зріст учня. Розрахунок на можливість пересування за потреби. Їх розставляють як подобається на заняттях, з’єднують для групових завдань, прибирають під час гри.

На жаль далеко не всім вдалося отримати нові парти. Кому пощастило все одно не хочуть пересувати їх постійно. Це займає час та просто шкода підлогу. Тому сучасні парти легко розташовуються в формі сонечка. Місце в центрі застилається килимом. Так воно перетворюється на зону ігор, демонстраційний майданчик, соціальний осередок для проведення ранкового кола.

Коли меблі та кількість учнів в класі не дозволяють виділити трошки місця. Значно складніше. В теплу погоду діти радісно вибігатимуть на вулицю. Далі слід подумати про хол або окрему ігрову. Потрібно зовсім не трішки місця. Актуальна ідея в умовах пандемії. Коридори школи мають велику кількість вікон, постійно провітрюваний простір стане в нагоді.Відпочинок

Дехто віддає під зону тиші відділ бібліотеки для початкових класів. Таким чином куточок читання набуває нового значення. Дитина навідається в куточок відпочити, взяти книгу для виконання щоденні 5. Читання вже не стає лише завданням, воно асоціюється з приємним проведенням часу, спокоєм.Стенди на стінах

Не всі добре сприймають новинки. Осередки лише відволікають. Вважають противники. В тому й суть. Сенс НУШ в навчанні у вигляді гри, експериментальної практики. Теорію ніхто не скасовує, та більше діти мають запам’ятати як власний досвід. Постійно використовуючи наочність, дидактичний матеріал, малюк засвоїть матеріал значно краще. А от як виглядатиме ця наочність залежить від вчителя. Залежно від обраної методики варіацій дуже багато.

Байдуже займатиме наочність всі стіни чи тільки пара куточків. Головне, щоб освітній простір допомагав в процесі навчання, а не просто висів для галочки.

Все повинно працювати. Навіть декор. Якщо на стіні є щось намальоване, то розташуйте на ньому полички для виставки робіт або розклейте оцинковки для змінної інформації.

Сміливо створюйте гібриди. Наприклад, стенд щоденні новини легко поєднає в собі календар природи та коло вибору.

Не варто обходити стороною універсальні варіанти. Одна магнітна або маркерна дошка, набірне полотно можуть замінити більшість стендів зі статичною інформацією одразу.  


Як відбувається оформлення в інших країнах

Порівнювати досить важко. Відрізняються: кількість дітей в класах, організація, фінансування.

Досить часто можна почути: «В Америці взагалі немає стендів, білі стіни».

  1. НУШ орієнтується не на Америку. В її концепції закладено одразу декілька систем розвитку дітей.
  2. Це міф. Там теж є стенди. Принаймні, оформлення початкових класів не менш насичене. Більш того. Багато ідей навіяно саме оформленням західних шкіл. Тільки виглядають вони трохи інакше. Їх створюють як скрапбукінг. Самі вирізають основу до якої потім кріплять окремі деталі: наліпки, друковані літери, молдинг, нільсон, кільця, магніти. Існує багато магазинів, що продають ці елементи. Якщо англійська мова для вас не перешкода, рекомендуємо відвідати пінтерест. Там ідеї оформлення класу, інструкції створення.


Ну як, бачите схожість? Ви теж можете робити стенди для школи своїми руками. Це може бути трохи економніше якщо потрібні матеріали вже є. Купувати окремо елементи не менш затратно ніж готові вироби. Також слід розуміти, що стенди для школи зроблені власними руками вогненебезпечні. Тому слід обговорити правила техніки безпеки, не завішувати ними повністю всі стіни.

Ще одна школа з якою порівнюють НУШ – Фінська. Якщо подивитися на фотографії та прочитати блоги вчителів, відгуки тих, хто відвідував освітні заклади. Виділяється два типи шкіл. Приміщення будують великими, відкриті кабінети створюють відчуття простору, сама споруда складається з зон. Тут вкладаються кошти в професійний декор. Самі стіни часто роблять маркерні, що дійсно замінює деяку наочність. Взагалі крута ідея писати прямо на стінах, дітям таке подобається. В маленьких містах де дітей не багато класи схожі на наші, тільки займаються в них одночасно не більше п’ятнадцяти осіб. назад в блог